Terviseuuringute päev – SELJAUURING

Posted on 18.06.2018 by M in EAKT, Igasugust, Üritused, Uudised

Karjakoerte suur murekoht – selgroog – vajab aretuses kõrgendatud tähelepanu. Kui muutuseid selgroos on võimalik kindlaks teha pea igas kliinikus, siis täpset diagnoosi saada on juba märksa keerulisem eri seljaprobleemide rohkuse ja kliinika sarnasuste tõttu.

Austraalia karjakoertel on levinud kaks seljahaigust. Spondüloos on selgroolülide, nende vahede ja diskide degeneratiivne haigus, mis on enamasti tingitud traumadest, kuid pole välistatud ka pärilikud põhjused. Spondüloosiga koertel on tihti ja süvenevalt märgata kliinilisi tunnuseid – tõrkumine hüppamisel, kiljatused, lonkamine, neuroloogilised mured nagu näiteks tahtmatu roojamine. DISH on kõrge pärilikkusega selgroolülide luustumine. Kliinika võib noortel koertel puududa, kuid märgata võib muutusi sabahoius, selgroo kangust või painet ning liikuvuse halvenemist, sammu muutust ning muidu energilise koera tõrkumist töötamisel. Haigused on koera vananedes süvenevad ning võivad esineda ka koos. Loe haigustest rohkem siit.

Seoses Berni ja Zürichi ülikoolides toimuva teadustööga selgitamaks välja DISH pärilikkust ning töötamaks välja geenitesti, paluvad sealsed teadlased annetusi vereproovide ja röntgenpiltide näol. Et ka meie Tõuühing ning kohalikud karjakoerad soovivad üritusse panustada oleme organiseerinud TERVISEUURINGUTE PÄEVA. Eriti oodatud on osalema kõik koerad, keda kasutatakse aretuses ja koerad, kellel on diagnoositud seljaprobleeme.

Koguneme reedel 29. juunil Tallinna Loomakliinikus aadressil Sõpruse pst 145, Tallinn kell 17:00-19:00.

Järjekorra alusel võetakse koertelt vereproov ning tehakse külgasendis seljaröntgen. Koera ei uinutata. Kaasa tuleb võtta tõutunnistuse koopia ning allkirjastada nõusolek geeniuuringus osalemise kohta!
Vajalik on eelregistreerimine!

Hinnad – 10 EUR vereproov + (vajadusel) 20 EUR röntgen. Tõuühing katab vere saatmisega seotud kulud.

NB! Täpset uuringutulemust on võimalik saada vähemalt 2-aastastele koerale, mõnedel juhtudel ka nooremale. Siiski on võimalik üritusest osa võtta ka noorema koera ja kutsikaga, kuna veri säilitatakse laboris. Sellisel juhul võetakse praegu koeralt veri, kuid röntgeni võite teha alles koera piisavasse vanusesse jõudes. Säästate vere saatmisega seonduvad kulud ning röntgeni saate lasta teha näiteks iga-aastasel vaktsineerimisel (röntgeni hind on samas suurusjärgus olenemata kliinikust).

Igale osalevale koerale saab omanik hinnangu DISHi kohta, hinnangu saamine on tasuta.

Registreerimine ja lisainfo – registreeri@austraaliakarjakoer.ee

Kui selgroog on juba eelnevalt pildistatud – küsi oma kliinikust röntgen kaasa. Kui asud Tallinnast eemal – pildista koera selg ja võta veri SAMAL PÄEVAL ning saada see kulleriga Tallinnasse. Lepime selle täpsemalt huvilistega kokku.

Comments are closed.

 • MTÜ Eesti Austraalia Karjakoerte Tõuühing

  tel: +372 55639249
  e-post: info@austraaliakarjakoer.ee
  Aadress: Ravila tn 3b Tallinn 11621
  reg. nr. 80352701
  Swedbank EE922200221056801304

 • Erinäituse sponsorid

 • EKL liige

  vera

 • Leia meid ka siit!

  vera